Buz Sarkıtları Oluşum Sebepleri

Buz Sarkıtları Eritme

Buz Sarkıtları Oluşum Sebepleri

Bilhassa soğuk iklim bölgelerinde kış mevsiminde çatıların üstünde buz sarkıtları görürüz. Peki bu sarkıtlar nasıl oluşur?
Buz sarkıtlarının oluşumu için iki türlü ısının aynı koşullarda olması gerekir. Karın erimesi için sıfırın altında bir sıcaklık değeri ve eriyen karın tekrar donup buz oluşturması için sıfırın üstünde başka bir sıcaklık değeri aynı ortamda bulunmalıdır.
Bilindiği üzere, çatılarda biriken su tahliyesini kolaylaştırması açısından çatılar eğimli bir şekilde tasarlanır. Eğimli bir halde olan çatılar, güneş ışınlarını doksan dereceye yakın bir konumdan alır. Bu şekilde çatılarda biriken karlar ısı sıfırın üstüne ulaştığı için erimeye başlar. Havanın gerçek ısısı ise sıfırın altında olduğundan eriyen karlar damın kenarlarından akarken tekrar donmaya başlar. Bu şekilde buz sarkıtları oluşur.

Buz Sarkıtları İçin Çözüm Yolları

Oluşan sarkıtlar ile birlikte çatı ve olukların tamamen buzla kaplanması bir dizi sorunu beraberinde getirir. Çatı yalıtımının bozulması, yalıtımdaki bozukluk nedeniyle yaşanan ısı kaybı, sarkıtların düşmesi sonucu yaşanan kazalar, binada meydana gelen akıntılar ve çatı örtüsünün zarar görmesi bu sorunlardan bazılarıdır.

Sorunlar böylesine çeşitliyken, sorunun muhatapları çözüm arayışlarına girişirler.

Gelişen teknoloji sayesinde bu sorunun çözümü için elektirikli kablolar üretilmiştir. Eğer çatıya çıkıp bir kova kaynar suyu boşaltmak istemiyorsanız bu kablolar ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılar. Özel malzemeyle kaplanmış kablolar buzlanmanın engelleneceği yere silikon veya alüminyum bantlarla monte edilir.

Elektrikli Çatı Oluk Isıtma Sistemleri

Buz sarkıtlarından oluşacak hasarları tamamen engelleyen çatı oluk ısıtma sistemleri bağlı olduğu sensörler sayesinde kar yağışını ve hemen akabinde buz oluşumunu önceden tahmin eder.Sinyali alan sensörler otomatik bir şekilde çalışmaya başlar ve kontrollü olarak yüzeyi ısıtır. Buzlanma tehlikesi ortadan kalkınca sistem kendisini yine otomatik olarak kapatır.
Yüzeyin tamamında ya da çatı kenarlarının 1 metrelik alanında bu sistem uygulanabilir. Oluk içlerinde ise özel ısıtıcı kablolar veya şilteler sayesinde buz sarkıtlarının oluşumuna önlem alınabilir.
UV (mor ötesi) ışınlarına dayanıklı olarak üretilen kablolar güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kabloları koruyor. Bu sayede, üretilen malzeme uzun ömür garantisi sunuyor. Ayrıca, ısıya duyarlı sistemler sayesinde kabloların aşırı ısınma tehlikesi ortadan kalkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.